ZBIGNIEW SEYDA

 

Urodzony: 30 kwietnia 1963 r. w Sielcu. Od czwartego roku życia mieszka w Rybniku.

 

Gra na: bouzuki, mandolinie, citternie, gitarze akustycznej.

 

Rodzina: żona Grażyna (nauczycielka), syn Paweł

 

Hobby: muzyka szeroko pojęta.

 

Życiowy sukces: jego żona, a reszta przed nim.

 

Życiowa porażka: nie ma, ale być może przed nim.

 

Wzór i autorytet: nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, lecz to nie znaczy, że go nie posiada.

 

Rok 1976 okazał się dla niego rokiem spełnienia marzeń. Wówczas w sklepie muzycznym w Płońsku kupił pierwszą gitarę. Był i jest samoukiem. Zafascynowany poezją śpiewaną sam próbował swych umiejętności. Pisał, ale i grał, śpiewał w zespole poezji śpiewanej “Eryś Group”, którego był wraz z Dariuszem Sojką inicjatorem w Technikum Budowlanym. Zespół uczestniczył w licznych przeglądach szkolnych, rejonowych, a sukcesem było zajęcie I miejsca w Wojewódzkim Konkursie Poezji Śpiewanej w Katowicach.

 

Lecz tak naprawdę otarł się o scenę na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów w Tychach, gdzie wraz z Arkadiuszem Derą i Dariuszem Sojką zdobyli wyróżnienie. Formacja “Eryś Group”, która niejako przeżyła renesans już w okresie podjęcia przez Zbigniewa Seydę pracy zawodowej pierwotnie kontynuowała nurt poezji śpiewanej zdobywając takie nagrody jak: wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji Śpiewanej w Katowicach (1985 r.), a dopiero po udanym występie na kolejnym Przeglądzie (1986 r.) – pierwsze nagrania radiowe dla Polskiego Radia w Katowicach przy Macieju Szczawińskim, redaktorze “Redakcji Literackiej”.

 

W 1987 r. naturalnym było przejście “Eryś Group” z nurtu poezji śpiewanej w tematykę celtycką, bo było osadzone w tych samych, bliskich Zbigniewowi Seydzie klimatach. To zakończyło okres działalności “Eryś Group” dając początek działalności artystycznej zespołu “Carrantuohill”, w której oczywiście pozostał. Zawsze pracował zawodowo, a aktualnie jest pracownikiem Działu Szkód Górniczych Kopalni “Chwałowice”.

 

Z sentymentem wypowiada się o twórcach rocka początku lat siedemdziesiątych jak Led Zeppelin, Deep Purpley, Bob Dylan, Leonard Cohen. Chociaż jest to sentyment, to jednak muzyka tamtych lat ma ogromny wpływ na jego dzisiejsze poczynania muzyczne. Zamiłowanie szczególne do ballad, zaowocowało tym, iż kilka z nich zostało przez Zbigniewa Seydę wykonanych i nagranych na płytach zespołu. Jako jedyny członek zespołu wykorzystuje głos jako instrument, chociaż czyni to rzadko i okazjonalnie. Przede wszystkim jednak jest mandolinistą, bouzukistą, a ostatnio citternistą. Razem ze skrzypkiem tworzą doskonale brzmiący dwugłos.

 

Nie należy również zapominać o jego zamiłowaniu do gitary, która jest jego wiernym akompaniatorem w pracy kompozytorskiej, jak i studyjnej. Ponieważ jest otwarty na wszelkie gatunki muzyczne, nie boi się eksperymentować zarówno stylistycznie jak i brzmieniowo, co skrzętnie wykorzystuje w grze na instrumentach oraz w pracy aranżacyjnej.

 

(wypisy z pracy magisterskiej Beaty Sochackiej pt: “Fascynacja kulturą celtycką na przykładzie działalności zespołu folkowego CARRANTUOHILL”)

 

 

 

“Zbyszek właśnie wydał swoją solową płytę ‘Anioły’ z kompozycjami które jak mówi, grały mu w duszy całe życie…”

 

Więcej na jej temat znajdziecie tutaj

 

 

Zbyszek