2019

W ramach tegorocznej edycji w Miastach Partnerskich – Katowicach, Rybniku, Żorach – przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczno-artystyczne oraz happeningi „ROWEREM po DRZEWKA” Dodatkowo 28 kwietnia w Jastrzębiu Zdroju na hali widowiskowo-sportowej odbył się Rodzinny Piknik Ekologiczny wraz z Rodzinnymi Zajęciami Rekreacyjno-Sportowymi, podczas którego można było zwiedzić śmieciarkę, wziąć udział w warsztatach ekologicznych, kulinarnych i tanecznych, obejrzeć np. ul z pszczołami, dzięki stoiskom edukacyjnym Lasów Państwowych, a także posłuchać „zielonej muzyki” w wykonaniu zespołów Carrantuohill i gości. Zaplanowany jest jeszcze jeden rodzinny piknik ekologiczny w Czerwionce-Leszczynach we wrześniu tego roku. Podczas warsztatów szczególną uwagę prowadzący skupili na pokazywaniu zachowań antysmogowych oraz problemach związanych z segregacją odpadów, praktycznym wykorzystaniu odpadów, nauce gry na „ekoinstrumentach” i dbaniu o środowisko i czyste powietrze. Uczestnicy warsztatów poznali również EkoArt oraz dowiedzieli się jak ze śmieci można stworzyć gry, zabawki oraz instrumenty muzyczne. W trakcie happeningu „Rowerem po drzewka” dzieci pedałowały „wyjeżdząc” jak największą ilość drzewek dla swojego miasta. Sadzenie Nowych Lasów odbyło się pod nadzorem lokalnych Nadleśnictw.”

 

2018

W ramach tegorocznej edycji w Miastach Partnerskich przeprowadzone zosłały warsztaty ekologiczno-artystyczne, happeningi „ROWEREM po DRZEWKA” oraz Rodzinne Pikniki Ekologiczne, w ramach których zaplanowane były zajęcia rekreacyjno-sportowe, można było zwiedzić śmieciarkę, wziąć udział w warsztatach ekologicznych, kulinarnych i tanecznych, przetestować rowery elektryczne, obejrzeć np. ul z pszczołami, dzięki stoiskom edukacyjnym Lasów Państwowych, a także posłuchać „zielonej muzyki” w wykonaniu zespołów Carrantuohill i gości. Podczas warsztatów szczególną uwagę prowadzący skupili na pokazywaniu zachowań antysmogowych oraz problemach związanych z segregacją odpadów, praktycznym wykorzystaniu odpadów, nauce gry na „ekoinstrumentach” i dbaniu o środowisko i czyste powietrze. Uczestnicy warsztatów mogli poznać również EkoArt oraz dowiedzieć się jak ze śmieci można stworzyć gry, zabawki oraz instrumenty muzyczne. W trakcie happeningu „Rowerem po drzewka” dzieci pedałowały aby „wykręcić” jak największą ilość drzewek dla swojego miasta. Sadzenie nowych lasów odbyło się pod nadzorem lokalnych Nadleśnictw.

 

2017

W ramach tegorocznej edycji w Miastach Partnerskich przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczno-artystyczne oraz happeningi „ROWEREM po DRZEWKA”. Dodatkowo na FINAŁ 10.09 w Chorzowie pod Szybem Prezydent odbędzie się Rodzinny Piknik Ekologiczny wraz z Rodzinnymi Zajęciami Rekreacyjno-Sportowymi, podczas którego można będzie zwiedzić śmieciarkę, wziąć udział w warsztatach ekologicznych, kulinarnych i tanecznych, obejrzeć np. ul z pszczołami, dzięki stoiskom edukacyjnym Nadleśnictwa Katowice i Nadlenictwa Kobiór, a także posłuchać „zielonej muzyki” w wykonaniu zespołów Carrantuohill i gości. Podczas warsztatów szczególną uwagę prowadzący skupiali na recyklingu oraz problemach związanych z segregacją odpadów, praktycznym wykorzystaniu odpadów, nauce gry na „ekoinstrumentach” oraz dbaniu o środowisko i czyste powietrze, a także walce ze smogiem. Uczestnicy warsztatów poznali również EkoArt oraz dowiedzieli się jak ze śmieci można stworzyć gry, zabawki oraz instrumenty muzyczne. W trakcie happeningu „Rowerem po drzewka” dzieci pedałowały „wyjeżdząc” jak największą ilość drzewek dla swojego miasta. Sadzenie Nowych Lasów odbyło się pod nadzorem lokalnych Nadleśnictw.

 

2016

W ramach tegorocznych działań ekologicznych w Miastach Partnerskich: Katowice, Żory, Rybnik, Chorzów, przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczne, podczas których kładliśmy nacisk na uświadamianie dzieciom potrzeby dbania o środowisko, zmniejszania ilości odpadów oraz oszczędzania energii. Dzieci uczyły się zasad segregacji odpadów i potrzeby recyclingu, poznały także kilka propozycji wykorzystania domowych odpadów do produkcji gier, zabawek, czy nawet instrumentów. Warsztaty połączone zostały z happeningiem „Rowerem po Drzewka”, który polegał na grupowym pedałowaniu na specjalnie skonstruowanych stojakach rowerowych. Obroty kół przeliczone zostały na ilość drzewek, z których powstał kolejny NOWY LAS, jako zwieńczeniem działań w każdym Mieście Partnerskim. 23 kwietnia w Chorzowie pod Szybem Prezydent (kompleks Sztygarka) odbył się „II Rodzinny Piknik Ekologiczny”. Na uczestników Pikniku czekało wiele atrakcji: warsztaty ekologiczno-artystyczne, kulinarne, taneczne, pokazy oraz nauka segregacji odpadów, Happening „Rowerem po Drzewka”, koncert „zielonej muzyki” w wykonaniu zespołu Carrantuohill i gości, pokazy i nauka tańca oraz wiele innych atrakcji, a także zajęcia rekreacyjno-sportowe na pobliskim Orliku. Nie zabrakło również konkursów i nagród. 22 maja na Finał Kampanii uczestniczyliśmy w Katowickim Leśnym Pikniku Rodzinnym EKOODPOWIEDZIALNIE 2016, podczas którego prowadziliśmy warsztaty ekologiczno-artystyczne oraz podsumowaliśmy działania tegorocznej kampanii.

 

2015

W ramach tegorocznej edycji w Miastach Partnerskich: Katowice (16.04), Żory (21-22.04), Rybnik (23.04) i Zabrze (24.04), przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczno-artystyczne oraz happeningi „ROWEREM po DRZEWKA”, a dodatkowo 25.04 w Chorzowie na FINAŁ Kampanii odbył się Rodzinny Piknik Ekologiczny wraz z Rodzinnym Rajdem rowerowym, podczas którego można było zwiedzić śmieciarkę, wziąć udział w warsztatach ekologicznych, kulinarnych i tanecznych, obejrzeć np. ul z pszczołami, dzięki stoiskom edukacyjnym Nadleśnictw Katowice i Brynek, a także posłuchać „zielonej muzyki” w wykonaniu zespołów Carrantuohill i Duan. W w/w działaniach bezpośredni udział wzięło ponad 3500 uczestników. Podczas warsztatów szczególną uwagę prowadzący skupiali na recyklingu oraz problemach związanych z segregacją odpadów, praktycznym wykorzystaniu odpadów, nauce gry na „ekoinstrumentach” oraz dbaniu o środowisko. Uczestnicy warsztatów poznali również EkoArt oraz dowiedzieli się jak ze śmieci można stworzyć gry, zabawki oraz instrumenty muzyczne. W trakcie happeningu „Rowerem po drzewka” dzieci z wielkim zapałem pedałowały, by „wyjeździć” jak największą ilość drzewek dla swojego miasta i dzięki ich ciężkiej pracy największa ilość drzewek została posadzona na terenie miasta Chorzów – 2648 sadzonek. Wyniki uzyskane w pozostałych miastach: Żory: 2411, Rybnik: 547, Katowice: 524, Zabrze: 501 drzew. Sadzenie Nowych Lasów odbywało się pod nadzorem Nadleśnictw: Katowice (akcje w Katowicach i Chorzowie), Brynek (Zabrze), Rybnik (Rybnik i Żory). Każda akcja sadzenia drzewek została zakończona ogniskiem i pieczeniem kiełbaski.

 

2014

W ramach tegorocznej edycji w 4 Miastach Partnerskich: Katowice (21.03), Żory (25.03), Chorzów (27.03) i Rybnik (28.03), przeprowadzone zostały warsztaty ekologiczne – happeningi „KINO Rowerowe” wraz z akcją „ROWEREM po DRZEWKA”, w których bezpośredni udział wzięło ok 1700 uczestników. Podczas warsztatów dzieci na specjalnie przygotowanych systemach rowerowych pedałowały wytwarzając prąd potrzebny do uruchomienia kina, a od ilości „przejechanych” przez nie kilometrów, zależeć miała ilość drzewek, z których powstanie kolejny NOWY LAS. Nie zabrakło również gier i zabaw ekologicznych np.: eko memory, a także ośmiokąt ekologiczny. Dzieci z wielkim zapałem pedałowały, by „wyjeździć” jak największą ilość drzewek dla swojego miasta i dzięki ich ciężkiej pracy największa ilość drzewek zostanie posadzona na terenie miasta Rybnika 1311 sadzonek. Wyniki uzyskane w pozostałych miastach: Katowice: 1050, Żory:1119, Chorzów: 1306. 31 marca przy wsparciu Nadleśnictwa Rybnik i Leśniczego Adama Ługowego z Leśnictwa Żory, posadziliśmy w Żorach NOWY LAS – pierwszy w ramach tegorocznej kampanii. Po ciężkiej pracy przy budowaniu NOWEGO LASU, biorące udział w sadzeniu dzieci z SP nr 8 w Żorach/Rogoźnej, zostały zaproszone przez Pana Leśniczego na ognisko z pieczeniem kiełbas. Kolejne sadzenia odbyły się 02.04 przed Nadleśnictwem w Katowicach (brała w nich udział również grupa młodzieży z Chorzowa) oraz 03.04 w Stodołach za Rybnikiem.

 

2013

Podczas 5 edycji kampanii, wzorem lat ubiegłych, w tym roku również do udziału zaprosiliśmy Miasta Partnerskie, w których zorganizowane były warsztaty edukacyjne oraz za pomocą gier i zabaw, uczyliśmy uczestników, jak w prosty sposób wprowadzić ekologię do swych domów i dbać o środowisko. Działania w każdym z Miast Partnerskich zakończyliśmy posadzeniem NOWEGO LASU. Na finał, który odbył się 21marca 2013r. w Katowicach na ul. Mariackiej, zaplanowaliśmy całodniowy festyn ekologiczny „Zielona Energia”. Ekspozycja składała się z systemu rowerów, na których jeździły dzieci i młodzież, wytwarzając prąd. Wytworzony i zgromadzony prąd został wykorzystany do nagłośnienia występu muzyków uprawiających „Zieloną muzykę”. Akcji towarzyszyły różnego rodzaju ekologiczne pogadanki, gry i zabawy.

 

2012

W ramach 4 edycji kampanii ekologicznej wraz z Fundacją ARKA przeprowadziliśmy w 5 Miastach Partnerskich (Jaworzno, Żywiec, Tarnowskie Góry, Rybnik, Żory)w terminie 12-20 marca 2012r. warsztaty ekologiczne EKO puzzle, gry i zabawy, przygotowane jako przedsięwzięcie promujące segregację odpadów i recykling, oszczędzanie energii, a także traktujące o tematyce zmian klimatycznych. Akcje były prowadzone w centrum miasta, a do bezpośredniego udziału w nich wzięły dzieci i młodzież szkolną. Uczestnicy układali wielkie puzzle , grali w EKO memory, czy rozwiązywali EKO krzyżówki, a także brali udział w warsztatach dotyczących segregacji odpadów, podczas których dowiedzieli się o korzyściach płynących z segregacji śmieci. W każdym z Miast Partnerskich, działania i warsztaty ekologiczne zostały zwieńczone posadzeniem NOWEGO LASU. Warsztaty w szczegółach (pdf) „Kino bez prądu” to festyn ekologiczny, przygotowywany jako wielki happening finałowy 4 edycji kampanii ekologicznej TAURON Zielona Wyspa Śląsk, który odbędzie się 21marca 2012r na ul. Mariackiej w Katowicach. Prowadzone będą warsztaty ekologiczne dla uczniów katowickich szkół, dotyczące segregacji odpadów (praktyczny pokaz segregowania śmieci; dlaczego powinniśmy odpady organiczne kompostować; jak przygotować nasze odpady, aby były dobrze posegregowane-zgniatanie puszek, butelek PET, mycie opakowań itd.; działania, które szkoła może prowadzić na swoim terenie, aby promować właściwą gospodarkę odpadami i segregacje śmieci), oszczędzania energii elektrycznej, wykorzystywania energii odnawialnej oraz zmian klimatycznych. Finał w szczegółach (pdf)

 

2011

Podczas 3 edycji kampanii ekologicznej w terminie 14-18 marca 2011 w centrach 5 Miast Partnerskich (Zabrze, Rybnik, Gliwice, Żory, Bielsko Białą) przy współpracy z Fundacją ARKA przeprowadziliśmy ekologiczne gry i zabawy, promujące segregację odpadów i recykling, podczas których dzieci i młodzież biorące udział w warsztatach, dowiedziały się o korzyściach płynących z segregacji śmieci i o działaniach Arki w tym zakresie. W każdym z Miast Partnerskich za zakończenie działań edukacyjnych posadziliśmy NOWY LAS przy udziale dzieci i młodzieży, biorących udział w warsztatach. W ramach finałowego happeningu 21marca 2011r. w centrum Katowic przeprowadziliśmy warsztaty ZIELONY KONTENER. W ogromnym kontenerze, który zwykle służy do wywożenia odpadów przygotowano ekspozycję dotyczącą problemów gospodarki odpadami. Na kontenerze przytwierdzono cztery plansze z kolażami dotyczącymi takich problemów jak: dzikie wysypiska śmieci, palenie śmieci itd. Z drugiej strony przygotowano interaktywne gry, na magnesach zdjęcia różnego rodzaju śmieci oraz kolorowe kubły do segregacji – uczestnicy przytwierdzali je do kontenera i umieszczali śmieci w odpowiednich kontenerach. Uczniowie układali również puzzle, które przyczepiając do ściany kontenera, układali cały plakat. W kontenerze uczestnicy mieli okazję wziąć udział w projekcji prezentacji pokazującej produkty, które zostały wytworzone z odpadów (meble ogrodowe, odzież, wydawnictwa z makulatury itd.). Uświadamiało to uczestnikom warsztatów, że nasze śmieci to cenne surowce, które mogą nam jeszcze długo służyć. Nie zabrakło również praktycznych pokazów tego jak segregować śmieci, dlaczego powinniśmy odpady organiczne kompostować, jak przygotować nasze odpady, aby były dobrze posegregowane (zgniatanie puszek, butelek PET, mycie opakowań itd.).

 

2010

W ramach kampanii zostało posadzony NOWY LAS w WPKiW w Chorzowie.

 

2009

W trakcie zielonego koncertu 21marca 2010r. w DMiT w Zabrzu zostało rozdanych ponad 2tys. sadzonek drzew..