Zielona Wyspa Ślask

Zielona Wyspa Śląsk – 14 edycja  15 marca 2022, godz. 19.00

CARRANTUOHILL / Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna / Anna DYMNA

„Ważne jest, żeby mieć w życiu taką swoją „Zieloną Wyspę”.

Ja taką mam dzięki Wam.

Dla mnie taką wyspą są zawsze spotkania z zespołem Carrantuohill.

Wasza muzyka daje mi ogromna siłę”

Anna Dymna

„Celtic Dream” – najpiękniejsze celtyckie ballady muzyczne połączone z poezją.

Anna DYMNA i Carrantuohill od wielu już lat współpracują ze sobą spotykając się na salonach poezji. Tym razem to muzyczno-poetyckie połączenie dwóch zgodnych ze sobą światów przeniosą do sali NOSPR.

W repertuarze, obok niezwykle nastrojowych irlandzkich melodii („slow airs”), znajdą się opracowania najbardziej znanych utworów z repertuaru Loreeny McKennitt oraz Mary Black, czy Eleanor McEvoy.

Na scenie zabrzmią znane już wszystkim instrumenty zespołu Carrantuohill otoczone brzmieniem orkiestry symfonicznej… i dodatkowo te najbardziej celtyckie: harfa oraz prawdziwe irlandzkie dudy (uillean pipes).

Będzie to niewątpliwie najbardziej nastrojowe wydanie „Zielonej Wyspy Śląsk”.

Chwile wytchnienia, uspokojenia i zadumy – których tak wszystkim dziś potrzeba.

13 edycja kampanii ekologiczno-artystycznej ZIELONA WYSPA ŚLĄSK – NIEPECHOWA

03 czerwca 2021 roku w sali głównej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach chcemy ponownie muzyką zazielenić otaczający nas świat. Pokazać, że nasz ŚLĄSK jest zielony ! Przekonać, że trzeba myśleć pozytywnie i widzieć świat od tej lepszej strony.  THINK GREEN !

12 edycja kampanii ekologiczno-artystycznej ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

23 września 2020 r w wielkiej sali koncertowej NOSPR w Katowicach odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczną – 12 edycję kampanii. Gospodarzem tego koncertu, jak co roku będzie zespół Carrantuohill, który tym razem zaprosił do wspólnego występu znakomitego gościa – Macieja Balcara.  Wystąpi na scenie także, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna p.dyr. Michała Gajdy.


11 edycja kampanii ekologiczno-artystycznej ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

16 marca 2019r. w wielkiej sali koncertowej NOSPR w Katowicach odbył się koncert inaugurujący  11 edycję kampanii. Tym razem zespół Carrantuohill, do wspólnego występu zaprosił znakomitych gości z Irlandii – Lynn Hilary i Boba Balesa. Na scenie wystąpiła także, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna p.dyr. Michała Gajdy

10 edycja kampanii ekologiczno-artystycznej ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

11 marca 2018r w wielkiej sali koncertowej NOSPR w Katowicach odbył się koncert inaugurujący 10 edycję kampanii. Gospodarzem tego koncertu, jak co roku był zespół Carrantuohill. Tym razem na scenie pojawili  się znakomici goście z Irlandii : Padraic Keane, Sean Hughes, Witek Kulczycki. Poza wymienionymi gośćmi zagrała także Orkiestra Szkockich Dudziarzy i Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna p.dyr. Michała Gajdy, a gościem specjalnym była Katarzyna Gaertner z zespołu 2+1.

9 edycja kampanii ekologiczno-artystycznej ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

12 marca 2017r w NOSPR w Katowicach odbyła się Gala inaugurująca 9 edycję kampanii. Gospodarzem tego koncertu, jak co roku był zespół Carrantuohill, który tym razem zaprosił do wspólnego występu tak znakomitych gości jak: Krzesimira Dębskiego, Kubę Badacha oraz Orkiestrę Symfonicznaą ZPSM z  Żor.

8 edycja kampanii ekologiczno-artystycznej ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

19 marca 2016r w NOSPR w Katowicach odbyła się Gala inaugurująca 8 edycję kampanii ekologiczno-artystycznej „Zielona Wyspa Śląsk”. Carrantuohill, jak co roku zaprosił do wspólnego występu wielu znakomitych gości. Tym razem na scenie podziwialiśmy: FANFARE CIOCARLIA – legendarną orkiestrę bałkańską oraz Wielką Orkiestrę Symfoniczną PSM im. Braci Szafranków pod dyrekcją Romany Kuczery. Koncert prowadził Henryk GRZONKA – Red. Naczelny Polskiego Radia Katowice.

7 edycja kampanii ekologiczno-artystycznej TAURON ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

22 marca 2015r w NOSPR w Katowicach odbył się „zielony koncert” inaugurujący 7 edycję kampanii. Gospodarzem tego koncertu jak co roku był zespół Carrantuohill, który tym razem zaprosił do wspólnego występu tak znakomitych gości jak Adama MAKOWICZA, Orkiestrę Symfoniczną PSM im. Braci Szafranków pd Romany Kuczery oraz połączone siły chórów: DOMINANTA (z PSM II stopnia w Rybniku) i AUTOGRAPH pd Joanny Glenc, oraz uznaną na europejskich scenach harfistkę Annę FABER i wokalistkę Annę BUCZKOWSKĄ.

6 edycja akcji TAURON ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

21 marca 2014 roku podczas VI już edycji Carrantuohill wystąpił w towarzystwie wielu znanych artystów, którzy podjęli to niecodzienne wyzwanie. Po raz pierwszy na „Zielonej Wyspie” pojawili się m.in.: Mieczysław SZCZEŚNIAK i kabaret HRABI. Ponadto do koncertu Finałowego zaproszono siemianowicką orkiestrę BIG SILESIAN BAND pod dyr. Joachima Krzyka oraz utalentowaną wokalistkę znaną m.in. z telewizyjnej „Bitwy na Głosy” – Annę BUCZKOWSKĄ. Formacja taneczna SALAKE po raz kolejny zaprezentowała połączenie „żywej” muzyki i wspaniałego tańca irlandzkiego. W koncercie pojawił się również chór młodzieżowy VOCE SEGRETO pod dyrekcją Andrzeja Marcińca. Koncert poprowadził znany i lubiany na Śląsku aktor – Dariusz NIEBUDEK.

5 edycja akcji TAURON ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

21 marca 2013 roku do udziału w V Finale zostali zaproszeni m.in… Stanisław SOYKA, Marcin WYROSTEK, Anna BUCZKOWSKA, Ireneusz KROSNY. Formacja taneczna SALAKE z zespołem Carrantuohill zaprezentowała wyjątkowe przedstawienie oparte na muzyce i tańcu irlandzkim. W koncercie pojawiła się również ORKIESTRA SYMFONICZNA z Rybnika pod dyrekcją Romany Kuczery. Osobistością tej edycji był znany aktor – Prezes ZASP – Olgierd ŁUKASZEWICZ, a całość poprowadził Redaktor Naczelny Radia Katowice Henryk GRZONKA.

4 edycja akcji TAURON ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

21 marca 2012 roku odbył się 4 finał prowadzony przez Darka Niebudka. W przygotowanym na tę okazję repertuarze razem z gospodarzem – zespołem Carrantuohill wystąpili m. in.: Banana Boat, 2 orkiestry górnicze, Żorska Orkiestra Rozrywkowa pod dyrekcją Lothara Dziwoki, SALAKE, Katarzyna Sobek, Muniek Staszczyk w zupełnie nieznanym repertuarze …oraz prosto z Irlandii: Eleanor McEvoy. Gościem specjalnym był Jerzy Illg – publicysta, krytyk literacki i wydawca, nauczyciel akademicki, doktor nauk humanistycznych, redaktor naczelny wydawnictwa ZNAK.

  3 edycja TAURON ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

21 marca 2011 roku odbył się 3 finał. W tym roku oprócz gospodarzy koncertu – zespołu Carrantuohill na scenie zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca pojawił się w zupełnie niecodziennym repertuarze Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który zaśpiewał i zatańczył po irlandzku. Bracia Golec, którzy zagrali swoje największe hity. Kabaret Młodych Panów, rozbawił zgromadzoną publiczność swoimi skeczami. Całości dopełniła formacja taneczna Salake oraz gość specjalny – profesor Jan Miodek, który opowiedział o zawiłościach Śląskiej mowy.

2 edycja akcji ZIELONA WYSPA ŚLĄSK

21 marca 2010 roku odbyła się 2 edycja. Tym razem w rolę konferansjerów wcielił się kabaret Łowcy.B. Oprócz gospodarzy na scenie zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca zaprezentowali się tancerze z dwóch grup tanecznych, zespół Koala Band, orkiestra symfoniczna, Katarzyna Sobek oraz znana z poprzedniej edycji Orkiestra Dęta KWK Chwałowice. Gwiazdą wieczoru była Urszula Dudziak, która wykonała swój popisowy numer – Papaya po irlandzku. Gościem specjalnym był Kazimierz Kutz prezentujący fragmenty swojej najnowszej książki “Piąta strona Świata”.

Pierwsza edycja Zielonej Wyspy Śląsk odbyła się 21 marca 2009 roku.

Po zasadzeniu drzew w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie przyszedł czas na ucztę duchową.
Na wypełnionej po brzegi sali Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zaprezentował się zespół Carrantuohill, który zaprosił tego wieczoru do współpracy wielu wybitnych artystów.
Oprócz gospodarzy, na scenie zaprezentowali się : Orkiestra Dęta KWK Chwałowice, zespół Dżem oraz balet Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, który perfekcyjnie opanował taniec irlandzki.
Poza wymienionymi gośćmi na scenie zagrali także artyści już wcześniej występujący z zespołem Carrantuohill: Kasia Sobek, Robert Kasprzycki, Paweł Kukiz, Pipes & Drums, Reelandia, Celtic Senses.
Całość przeplatana była irlandzka poezją prezentowaną przez Ernesta Brylla.